
10. heinäkuuta 2026

Kirjoittanut Katja Orel
Johtava toimittaja, UGC-markkinointi

Faktantarkistanut Sebastian Novin
Perustajajäsen & COO, Influee
Facebook-mainosten mediaani ROAS on 2,19 kaikilla teollisuuden aloilla. Jos olet tavoitellut 4:1 -sääntöä, suosittua ajatusta, että jokaisen dollarin mainoskuluja tulisi tuottaa neljä dollaria tuloja, tämä numero todennäköisesti näyttää matalalta.
Se näyttää matalalta, koska 4:1 -sääntö on Google-vertailuarvo, ei Facebook-vertailuarvo, ja se olettaa marginaalit, joita useimmat DTC-brändit eivät käytä. Facebookissa kauneus-brändeille mediaani ROAS on 1,57. Ruoalle ja juomalle se on 1,69. Kumpikaan ei epäonnistu.
Hyvä ROAS ei ole kiinteä numero. Se on mikä tahansa, joka ylittää kannattavuusrajasi, joka riippuu bruttokatteestasi. Tässä on 2026 vertailuarvo teollisuusaloittain, kuinka laskea kannattavuusraja-ROAS ja mitä tehdä, kun laskeutuu sen alle.

ROAS on mainoskulujen tuotto: tulot, jotka mainoksesi tuottavat jaettuna sillä, mitä käytit niiden käyttöön.
ROAS = Mainosista tulevat tulot ÷ Mainoksien kustannukset
Oletetaan ihonhoitobrändi käyttää 5 000 dollaria Facebookissa kuukauden aikana ja nämä kampanjat tuottavat 11 000 dollaria. Se on 2,2 ROAS tai 220 %. Jokainen dollari mainoskuluja tuotti 2,20 dollaria tuloja.
Numero on helppo. Arvio ei ole. Onko 2,2 hyvä? Itsessään se ei ole hyvä eikä huono. Se on hyvä, jos se ylittää kannattavuusraja-ROAS:si ja huono, jos se ei ylitä, ja kannattavuusraja riippuu kokonaan marginaalista. Joten vastaus alkaa aina yhdellä numerolla, jonka hallitset: kannattavuusraja-ROAS:si.

Kannattavuusraja-ROAS on piste, jossa mainostulot kattavat myymiesi tavaroiden kustannukset sekä niiden myymiskulut. Sen alle jäädessä häviät rahaa, sen yli jäädessä tuottaa voittoa. Kaava on yksi rivi.
Kannattavuusraja-ROAS = 1 ÷ bruttokateprosentti %
Kannattavuusraja-ROAS | Mainoskulut, joita jokainen 1 dollarin tulo voi kantaa | |
|---|---|---|
70 % margin | 1,43 | 0,70 $ |
50 % margin | 2,0 | 0,50 $ |
40 % margin | 2,5 | 0,40 $ |
30 % margin | 3,3 | 0,30 $ |
Lue se omaa marginaaliasi vastaan. Brändi, joka käyttää 50 % bruttokattea, kannattaa tasolla 2,0, joten jokainen tulon dollari voi kantaa jopa 0,50 dollaria mainoskulua. 30 %:n marginaalilla tarvitset 3,3 ROAS:ia vain pysyäksesi tasolla, joten matalamarginaaliset tuotteet kamppailevat maksetussa sosiaalisessa.
Yksi varauma muuttaa matematiikkaa. Tämä olettaa, että jokainen seuratun tulon dollari tuli mainoksista. Useimmilla brändeillä on orgaaninen, sähköposti- ja suora liikenne, joka ruokkii samoja myyntejä.
Sekoitettu ROAS:si (kokonaistuotot ÷ kokonaismainos-kulut) lukee korkeammaksi kuin kanavan ROAS, jonka näet Ads Managerissa, ja todellinen numerosi yleensä on näiden kahden välillä.
Käytännöllinen siirto on yksinkertainen. Laske kannattavuusrajasi ensin. Jos Facebook ROAS:si on sen yli, olet kannattava ja teollisuuden vertailuarvo on vain konteksti. Jos olet sen alle, vertailuarvo kertoo kuinka pitkälle sinun täytyy kiivetä.

UGC-videot hinta 40 € alkaen

500+ vahvistettua luojaa Suomessa
Teollisuuden ala asettaa perustan sille, onko ROAS:si hyvä. ROAS on vain yksi mittareista, jotka siirtyvät teollisuusaloittain, ja laajemmat Facebook-mainosten vertailuarvot kattavat CTR:n, CPC:n, CPM:n ja CPA:n samalla tavalla. Levitys on valtava, autonosista 6,76:sta terveydenhuoltoon 1,19:ään, kaikkien teollisuuden alojen mediaanilla 2,19:ssä.
Facebook ROAS | verrattuna mediaaniin | |
|---|---|---|
All industries (median) | 2,19 | Mediaani |
Automotive Parts | 6,76 | Yläpuolella |
Hotels | 4,83 | Yläpuolella |
Furniture | 4,67 | Yläpuolella |
Home Appliances | 4,24 | Yläpuolella |
Insurance Services | 4,24 | Yläpuolella |
Delivery Services | 4,13 | Yläpuolella |
Home Improvement | 3,94 | Yläpuolella |
Kitchenware | 3,28 | Yläpuolella |
Marketing & Ad Agencies | 3,16 | Yläpuolella |
Textiles | 2,90 | Yläpuolella |
Food & Beverage | 1,69 | Alapuolella |
Pet Care | 1,69 | Alapuolella |
B2B SaaS | 1,60 | Alapuolella |
Beauty | 1,57 | Alapuolella |
Personal Care | 1,48 | Alapuolella |
Wellness | 1,45 | Alapuolella |
B2C SaaS | 1,32 | Alapuolella |
Healthcare | 1,19 | Alapuolella |
Lähde: Varos-vertailuarvot WhatConvertsin ja Triple Whalen kautta, tiedot huhtikuuhun 2025 asti.
Muutamia tärkeitä huomioita tuosta taulukosta.
Facebook-mainonta tuottaa heikomman ROAS:n kuin monet brändit odottavat, ja se on normaalia. Facebook luo kysyntää sen sijaan että kaappaa sitä. Joku, joka selaa syötteään, ei etsinyt tuotettasi samalla tavalla kuin Google-hakija. Facebook-kampanjan vertaaminen hakukanavan vertailuarvoihin on mittausvirhe, ei suorituskyvyn puute.
DTC-kategoriat ryhmittyvät alle 2,0:n. Kauneus (1,57), henkilökohtainen hoito (1,48), hyvinvointi (1,45), ruoka ja juoma (1,69). Nämä eivät ole heikkoja suoriutujia. Ne ovat kategorioita, joissa terveelliset myyntikatokset tekevät alhaisemmasta ROAS:ista kannattavaa ja joissa Facebook tekee parhaansa uusien asiakkaiden hankkimisessa. Kauneuden brändi, jolla on 60 % marginaali, kannattavuusraja on 1,67, joten 1,57 mediaani on tuskin veden alla, ei katastrofi.
Kaksi poikkeamaa, jotka kannattaa jättää huomioimatta. Rahoituspalvelut (0,57) ja telelääketiede (0,15) näyttävät rikkoutuneita, mutta eivät ole. Pitkät myyntisyklit, offline-kaupat ja puhelun kautta tapahtuvat muunnokset tekevät Facebookin seurannasta, joka jää missaamaan suurimman osan tuloista. ROAS on attribuution ongelma, ei kampanjan ongelma.
ROAS:n perustana on kaksi halvempaa mittaria, jotka voit tarkistaa ensin. Terve hyvä CTR Facebook-mainonnassa luku kertoo, että luovuus toimii ennen kuin arvioit ROAS:ia, ja mitä kukin klikkaus maksaa verrattuna hyvän CPC:n Facebook-mainoksissa vertailuarvoihin on yhtälön toinen puoli.
Vertailuarvo, joka todella merkitsee, on sinun oman trendin liike kannattavuusrajaa vastaan. 2,3 ROAS, joka nousee 2,0 kannattavuusrajalla, voittaa tasaisen 3,0:n, mitä tahansa toimialan keskiarvo sanoo.

Kolme vipua siirtävät Facebook-mainonnassa ROAS:ia DTC-brändeille. Ne eivät ole keskenään yhtä tärkeitä, joten tässä ne vaikutuksen järjestyksessä.
ROAS = tuotto ÷ mainosmenot, ja tuotto on klikkaukset × konversioaste × AOV. Mainosmenosi on kiinteä, joten ROAS paranee, kun sama budjetti ostaa enemmän muunnoksia. Se tarkoittaa joko enemmän klikkauksia tai paremman konversioasteen.
Sisällöntuottajan johtamat UGC-mainokset voittavat jatkuvasti kiillotetun brändivideon Facebook-CTR:ssä, koska ne sekoittuvat syötteeseen kuin normaali viesti, joten ihmiset pysähtyvät katsomaan sen sijaan että rullaisivat ohi tuotetusta mainoksesta. Korkeampi CTR tarkoittaa enemmän klikkauksia samalla CPM:llä, ja enemmän oikeita klikkauksia tarkoittaa enemmän muunnoksia. Mekanismi ei ole se, että UGC tuntuu aidolta. Se on se, että UGC ajaa mitattavasti korkeamman CTR:n, ja se kasautuu ROAS:ksi.
Korjaus löytyy yleensä ensimmäisestä kahdesta sekunnista. Vahvat koukut avautuvat ongelmaan tai tulokseen, ei logoon, ja Facebook-mainosteksti alla päättää, muuttuuko klikkaus myyntiin.

Kylmien näkymien kohdistaminen tuottaa aina heikomman ROAS:n kuin lämpimiä uudelleenkohdistamisia. Brändi, joka vie koko budjetinsa kylmään liikenteeseen, näkee alhaisemman yhdistetyn luvun kuin se, joka ajaa sekoitettua suppiloa, ja se on rakenteellinen, ei virhe.
Älä tapa kylmää kampanjaa 1,5 ROAS:lla, jos asiakkaan elinkaariarvosi oikeuttaa hankintakustannukset. Nostat sen takaisin toisella ja kolmannella ostolla.
Tarkkaile myös näyttötaajuutta. Yli 3–4 näyttökerran jälkeen henkilöä kohti tuotot putoavat ja mainosten väsymys Facebookissa alkaa näkyä ennemmin kuin muualla.
Metan pikseli seuraa muunnoksia oletuksena 7 päivän klikkaus-, 1 päivän näyttöikkunalla. Näytöstä johtuvien attribuutio paisuttaa ROAS:ia, pelkkä klikkaus puristaa sitä, ja iOS14:n jälkeen mallintavat muunnokset voivat aliarvioimaan oikeita myyntejä.
Jos ROAS näyttää heikolla mutta tuotto on vahva, ei muunnoksia Facebook-mainoksissa lukema on usein seuranta-ongelma, ei luovuuden ongelma. Korjaa mittaus ennen kuin muodostat mainoksen uudelleen.


UGC-videot hinta 40 € alkaen

500+ vahvistettua luojaa Suomessa
Sähköiselle kaupalle erityisesti todellinen mediaani on noin 2,04, joka on poimittu DTC-brändeistä, jotka todella ajavat kampanjoita sen sijaan että tekisivät tutkimuksen virastoista. Mutta hyödyllinen vastaus riippuu marginaaliryhmästäsi, ei keskiarvosta.
Korkean katteen sähköinen kauppa (60 %+): ihonhoito, ravintolisät, digitaaliset tuotteet. Kannattavuusraja on noin 1,67, joten 2,0 ROAS on jo kannattavaa ja terveellistä.
Keskikatteen sähköinen kauppa (40-55 %): vaatteet, asusteet, kotivälineet. Kannattavuusraja on 1,82–2,5, ja tavoitealue on 2,5–3,0.
Matalan katteen sähköinen kauppa (20-35 %): elektroniikka, massatuotteet, ruoka. Kannattavuusraja on 2,86–5,0, minkä vuoksi maksettu sosiaalinen media on rakenteellisesti vaikeampaa tässä. Tarvitset paljon korkeamman ROAS:n vain pysyäksesi tasaisena.
Yksi lisäjako, jonka monet brändit unohtavat: uuden asiakkaan ROAS verrattuna palaavaan asiakkaaseen. Ensimmäisen oston ROAS tulee usein alle kannattavuusrajan tarkoituksella, joka palautuu myöhemmin toistuvien tilausten ja elinkaariarvon kautta. Monet brändit asettavat erillisiä tavoitteita, alemman kohdistukselle ja korkeamman uudelleenkohdistukselle, joten yksittäinen yhdistetty luku ei piilota, mitä todella toimii.

ROAS-vertailuarvot muuttuvat alustasta alustaan, koska niissä muuttuvat myös tarkoitus, yleisö ja mainosmuoto. Tässä on, kuinka tärkeimmät vertailevat.
Mediaani 2,19 kaikilla toimialoilla, laajimmalla vaihteluvälillä kaikista alustoista, autojen osista 6,76 terveydenhuoltoon 1,19 (täysi taulukko edellä). Facebook on löytö- ja näkymäkanava useimmille DTC-brändeille, joten alempi ROAS kuin Google on odotettavissa, ei varoituksen merkki.
Erillistä julkaistua vertailuarvoa ei ole olemassa, koska Meta ajaa Facebookin ja Instagramin saman Ads Managerin kautta ja Advantage+ -sijoitukset siirtävät budjetin niiden välillä automaattisesti. Käytännössä Instagram tuottaa yleensä paremmin visuaalisissa kategorioissa, kuten kauneus, muoti ja ruoka. Jos Meta-mainontasi ROAS näyttää heikolta, tarkista sijoitusten jakauma. Instagram Feed ja Stories usein voittavat Facebook Feedin näissä kategorioissa.
Tämä on luku, jota useimpien brändien pitäisi todella seurata. Kokonaistuotto, joka johtuu Metasta, jaettuna Metan kokonaismenoilla, on hyödyllisempi kuin alustan tason ROAS, kun Advantage+ levittää budjettiasi puolestasi. Tähtää yli kannattavuusrajasi. 2,0–3,5 vaihteluväli on tyypillinen vakiintuneille DTC-brändeille.
Vertailuarvoa, joka on verrattavissa Varosiin, ei ole julkaistu TikTokille. Sen oma data viittaa vahvaan ylimmän siilon tavoitettavuuteen, mutta heikompaan suoraan ROAS:iin kuin Facebookilla, nuoremman yleisön ohjaamana, joka ostaa matkalla aikaisemmin. 1,5–2,5 yhdistetty ROAS on tyypillinen DTC-brändeille, jotka käyttävät sitä löytökanavana, ja TikTok vs Instagram jakamista arvioidaan parhaiten Facebook-uudelleenkohdistuksesi rinnalla, ei sitä vastaan.
Sosiaalisen median ulkopuolisessa kontekstissa Amazonin keskimääräinen ROAS on noin 2:1 ja hyvä on 3–4 Amazonin omalla oppaalla, vaikka se on eri ostaja, jolla on aktiivinen ostoaikomus, ei Influeen kanava.
Brandin vaihe muuttaa sen, mitä hyvä ROAS edes tarkoittaa. Kuukauden vanhaa brändiä, joka ostaa kylmää liikennettä, ei pitäisi mitata samoin kuin kolmivuotiasta brändiä, jolla on syviä uudelleenkohdistuspooleja.
Ensisijainen tavoite | Realistinen Facebook ROAS | |
|---|---|---|
New brand (0–12 months) | Kylmän hankinta, yleisöjen rakentaminen | 1,0–2,0 |
Growing brand (1–3 years) | Sekoitettu suppilo: näkymät + uudelleenkohdistus | 2,0–3,5 |
Established brand (3+ years) | Uudelleenkohdistus + uskollisuus + lookalike-skaalaus | 3,0–5,0+ |
Oivallus on ylimmässä rivissä. Uusi brändi, joka jahtaa 4:1 kylmällä Facebook-liikenteellä, joko alikuluttaa pelosta tai tulkitsee numerot väärin ja lopettaa liian aikaisin. 4:1 sääntö on uudelleenkohdistusvertailuarvo, joka on rakennettu lämpimille yleisöille, ei näkymien tavoite. Sovita ROAS-odotuksesi vaiheeseesi, ja luku alkaa vihdoin kertoa sinulle jotain hyödyllistä.


UGC-videot hinta 40 € alkaen

500+ vahvistettua luojaa Suomessa
Mikä on hyvä ROAS Facebook-mainoksissa?
Hyvä ROAS Facebook-mainoksissa on mikä tahansa luku, joka ylittää kannattavuusrajan ROAS:si; useimmat DTC-brändit osuvat välille 2,0–3,0. Koko toimialan mediaani on 2,19, joten siitä selviytyminen samalla kun pysyt kannattavalla marginaalillasi on vahva asema. Se, mitä pidetään hyvinä, muuttuu myös toimialasi ja suppilosi vaiheen mukaan, joten punnitse lukuasi omaa trendiäsi vastaan sen sijaan että kohteena olisi yleinen tavoite.
Mikä on hyvä ROAS sähköiselle kaupalle?
Hyvä ROAS sähköiselle kaupalle riippuu marginaaliryhmästäsi, mutta DTC-mediaani on noin 2,04. Korkean katteen kaupat ovat terveellisiä noin 2,0:lla, kun taas matalan katteen kategoriat usein tarvitsevat 3,0 tai enemmän vain kannattavuusrajan saavuttamiseksi.
Mikä on hyvä ROAS Meta-mainoksissa?
Hyvä ROAS Meta-mainoksissa on yhdistetty Facebook-plus-Instagram-luku, joka voittaa kannattavuusrajasi, tyypillisesti 2,0–3,5 vakiintuneille brändeille. Metan seuraaminen yhtenä numerona on luotettavampi kuin jakaminen, kun Advantage+ siirtää budjetin sijoitusten välillä.
Mikä on hyvä ROAS Instagram-mainoksissa?
Hyvä ROAS Instagram-mainoksissa seuraa läheisesti kokonais-Meta-numeroasi, koska molemmat kulkevat saman Ads Managerin kautta. Instagram usein suoriutuu paremmin visuaalisissa kategorioissa, kuten kauneus ja muoti, joten tarkista sijoitusten jakauma, jos Meta-tulokset näyttävät epätasaisilta.
Mikä on hyvä ROAS TikTok-mainoksissa?
Hyvä ROAS TikTok-mainoksissa on tyypillisesti 1,5–2,5 yhdistetyllä perusteella, alempi kuin Facebook, koska yleisö ostaa matkalla aikaisemmin. TikTok toimii parhaiten löytökanavana, mitattuna uudelleenkohdistuksesi rinnalla, ei arvioitu suoralla ROAS:lla yksinään.
Mikä on ROAS ja kuinka se lasketaan?
ROAS on mainosten tuotto, joka lasketaan jakamalla mainoksista saatu tuotto käytetyllä summalla. Brändi, joka ansaitsee 11 000 dollaria 5 000 dollarin menoista, on ROAS 2,2, mikä tarkoittaa, että jokainen dollari palautti 2,20 dollaria.
Onko 2x ROAS hyvä Facebook-mainoksissa?
2x ROAS on hyvä Facebook-mainoksissa, jos bruttomarginaalisi on 50 % tai korkeampi, koska se on täsmälleen kannattavuusraja 50 % marginaaleilla. Alle tuon marginaalin 2x ROAS tarkoittaa, että menetät rahaa jokaisessa myynnissä, kun tuotekustannukset lasketaan.
Mikä on kannattavuusraja ROAS ja kuinka lasken sen?
Kannattavuusraja ROAS on ROAS, jolla mainostuotto kattaa tuotteen ja mainoskulut, laskettuna jakamalla 1 bruttokateprosentilla. 40 % marginaali antaa kannattavuusrajan ROAS 2,5, joten mikä tahansa yli 2,5:n antaa voittoa.
Miksi Facebook-mainontani ROAS on alhaisempi kuin odotin?
Facebook-mainonta on usein heikompi kuin odotettiin, koska Facebook rakentaa kysyntää sen sijaan että kaappaa sitä, toisin kuin haku. Kylmien näkymien yleisöt, mainosten väsymys ja iOS14:n jälkeen attribuution vajeita vetävät myös raportoitua lukua alas.
Kuinka parannan Facebook-mainosteni ROAS:ia?
Parannat Facebook-mainostesi ROAS:ia pääasiassa paremman luovuuden kautta, koska vahvempi video nostaa CTR:ää ja vetää enemmän muunnoksia samasta menoista. Kylmän ja lämpimän yleisön tasapainottaminen ja attribuution seurannan korjaaminen palauttaa loput.
Mikä on ROAS ja kuinka lasket sen?
Laske kannattavuusraja-ROAS ennen kuin vertaat ketään muuhun
Facebook-mainosten ROAS vertailuarvot teollisuusaloittain (2026)
Miksi Facebook-mainontasi ROAS voi olla heikompi kuin odotit, ja mitä sitä todella nostaa
Mikä on hyvä ROAS sähköiselle kaupalle?
ROAS-vertailuarvot alustittain: Facebook, Instagram, Meta ja TikTok
Miltä hyvä ROAS näyttää DTC-brändin eri vaiheissa
UKK

Suomi
Zahra
Espoo

Jenna
Kuggom

Subhani
Helsinki

Annika
Turku
