
2. září 2026

Autor Katja Orel
Hlavní redaktor, UGC marketing

Ověřil Sebastian Novin
Spoluzakladatel & COO, Influee
Reklamy ve Feedu na Instagramu stojí 3,35 $ za proklik. Stejný proklik ve Stories stojí 1,83 $.
Obě čísla jsou průměry, ne ceníky. Kolik skutečně zaplatíš, závisí na tom, kde reklama běží, jak obsazené je tvoje publikum, jak si kreativa vede v aukci a v jaké části roku nakupuješ.
Níže je, kolik stojí každé umístění, jaký rozpočet dát na každé úrovni útraty, šest věcí, které náklady zvedají, a jedna páka, která je spolehlivě snižuje.

Náklady na reklamy na Instagramu se liší podle umístění víc než podle jakéhokoli jiného faktoru. Stejná kampaň, stejné publikum a stejná kreativa můžou stát různě podle toho, jestli reklama běží ve Feedu, ve Stories nebo v Reels.
Průměrné CPC | Průměrné CPM | Rozsah CTR | |
|---|---|---|---|
Feed | 3,35 $ | 7,68 $ | 0,22 %–0,88 % |
Stories | 1,83 $ | 6,25 $ | 0,33 %–0,54 % |
Zdroj: benchmarky Meta od WebFX, data 2024–2025.
Většina značek jede ve Feedu ze zvyku, a je to nejdražší umístění. Čtvercové a na výšku orientované příspěvky dělané na mřížku profilu tam fungují bez další úpravy, takže je to pohodlná volba.
Stories stojí o 45 % míň za proklik. Háček je ve formátu: Stories vyplní celou obrazovku telefonu, takže čtvercový příspěvek do nich vložený nechá nahoře a dole šedé pruhy a lidé to přetočí dál.
Ve většině tabulek s benchmarky Reels chybí. Panel spravovaných amerických účtů od Tinuiti staví CPM Reels pod Feed i Stories, přičemž Reels ve třetím kvartálu 2025 sebral 26 % všech zobrazení reklam na Instagramu, o rok dřív to bylo 19 %.
Každý kvartál se do Reels stěhuje víc inzerentů, takže se rozdíl zavře. Zatím se nezavřel.
Cíl, který zvolíš ve Správci reklam, hýbe s CPM víc než umístění. Kampaň Sales stojí několikanásobek toho, co kampaň Awareness nebo Traffic na stejné platformě, a je to stejný vzorec, který stojí za čísly pro dobré CPM u Facebook Ads.

Kolik musíš utratit, vlastně není tvoje rozhodnutí. Minimum nastavuje Meta.
Reklamní sada opustí fázi učení po 50 optimalizačních událostech za sedm dní. Pod touto hranicí zůstává doručování nestabilní a tvoje cena za výsledek kolísá týden od týdne z důvodů, které s kreativou nemají nic společného.
Z toho vyjde výpočet:
(cílová cena za nákup × 50) ÷ 7 = denní rozpočet pro jednu reklamní sadu
300 až 500 $ měsíčně. Jedno publikum, jedna nabídka, jeden kreativní nápad. Při zhruba 12 $ denně nedáš 50 nákupů za týden, pokud každý nestojí míň než 2 $, takže optimalizuj na levnější událost jako Add to Cart a nákupy zkontroluj později.
1 000 až 2 000 $ měsíčně. Dvě nebo tři publika a několik kreativ v rotaci. Tohle je první úroveň, kde ti test něco řekne, protože každá verze běží dost dlouho na to, aby rozdíl byl skutečný a ne náhoda.
5 000 $ a víc. Testování napříč formáty a umístěními, odshora dolů celým trychtýřem. Na této úrovni tě nebrzdí peníze, ale to, jak rychle vznikají nová videa.
Rozdrobit malý rozpočet mezi několik reklamních sad je nejčastější způsob, jak ho promarnit. Tři sady po 5 $ denně uvíznou v učení všechny. Jedna s 15 $ se z něj může dostat.
Utrácet víc neznamená vydělat víc a to, co se počítá jako dobré ROAS u Facebook Ads, se mění podle toho, kolik utrácíš.

Šest věcí mění to, kolik platíš, zhruba v pořadí podle toho, jakou nad nimi máš kontrolu.
1. Cíl kampaně. Kampaně Awareness a Traffic stojí za zobrazení nejmíň, protože je Meta může ukázat skoro komukoli. Kampaně Sales stojí nejvíc, protože skupina lidí ochotných koupit je malá a chce ji každý inzerent ve tvé kategorii.
2. Velikost publika. Úzké cílení zhušťuje tvoje licitování na menší počet dostupných zobrazení. Široké cílení se silnou kreativou obvykle vyjde levněji na výsledek, teď když hledání obstarává doručovací systém Mety.
3. Relevance kreativy. Vyšší CTR snižuje tvoji cenu za proklik přímo, protože aukce odměňuje reklamy, se kterými lidé interagují. Je to faktor, který ovládáš nejvíc, a ten, který většina značek bere jako daný.
4. Umístění. Feed je nejdražší za proklik, Stories stojí o 45 % míň a Reels je za tisíc zobrazení ještě levnější. Kde reklama běží, určuje tvoje výchozí náklady, ještě než změníš cokoli dalšího.
5. Sezóna. CPM ve čtvrtém kvartálu jsou u e-commerce publik o 25–50 % vyšší než v prvním a týden Black Friday je vrchol uvnitř toho vrcholu. Když listopadový rozpočet spočítáš na jarních číslech, nevyjdeš.
6. Cílová stránka. Meta ti proklik naúčtuje, ať se stane cokoli potom. Pomalá stránka nebo titulek, který neodpovídá slibu z reklamy, se projeví na tvém CPA, ne na CPC.
Reels má nejnižší CPM z instagramových umístění, ale funguje jen se svislým videem na celou obrazovku, které má zvuk. Meta to otestovala přímo. V 15 A/B testech téže kampaně v Reels video 9:16 se zvukem snížilo cenu za výsledek o 34,5 % oproti statickému obrázku, s 99,9% spolehlivostí.
Stejná aukce, stejné publikum, o třetinu nižší cena za výsledek. Jediné, co se změnilo, byl formát reklamy.
Video od tvůrců takhle vypadá už samo o sobě. Kdo natáčí svisle telefonem a drží produkt v ruce, vyrobí něco, co sedí k tomu, co lidé v Reels přetáčejí. Vyleštěné značkové video oříznuté na 9:16 ne, a je to vidět na interakcích.
Taky jich potřebuješ dost na testování. Deset nebo patnáct měsíčně je reálné při tom, kolik stojí výroba UGC reklam, oproti dvěma třem ze studiového natáčení, a plná práva k obsahu k nim patří, takže stejné video běží v každém umístění bez nové dohody pokaždé.

Čtyři změny, které stojí za to udělat tento týden:
Reels nesedne každému produktu. Když si někdo musí přečíst specifikace nebo porovnat dvě možnosti, než utratí 400 $, video, které trvá osm sekund a odjede pryč, to nezvládne. Statický obrázek ve Feedu zůstane na obrazovce, dokud ho čte.
Reels funguje tam, kde se lidé rozhodují rychle.

Plná práva k obsahu u každého videa
Boostování příspěvku a kampaň ve Správci reklam procházejí stejnou aukcí, takže benchmarky výše platí pro obojí. Boostování v ní jen nakupuje špatně.
Když boostuješ, Meta optimalizuje na lajky a komentáře. Dostaneš základní cílení, jedno video, žádná vlastní publika a žádné měření konverzí, které by si to jméno zasloužilo. Peníze odejdou za stejné CPM a koupí ti interakce, ze kterých neuděláš prodej.
Správce reklam si žádá víc nastavování a dá ti cíl Sales, vlastní publika, kontrolu nad umístěními a A/B testy. Přes něj můžeš propagovat úplně stejný organický příspěvek a namířit ho na nákupy místo na lajky.
Volba tedy nestojí mezi levným a drahým. Je to stejná útrata s optimalizací nebo bez ní. Boostování dává smysl jen tehdy, když Správce reklam ještě není nastavený a něco musí běžet dnes.
Za tisíc zobrazení se obě platformy skoro shodnou: 7,47 $ na Facebooku proti 7,68 $ na Instagramu. To je férové porovnání, protože obě čísla pokrývají celou platformu. U dosahových kampaní volba platformy skoro nemění, kolik platíš.
Cenu za proklik je těžší porovnat. Facebookových 1,06 až 1,72 $ je průměr přes všechna jeho umístění, včetně levných jako Marketplace a Audience Network. Instagramových 3,35 $ ve Feedu je jedno umístění, a to nejdražší. Feed je za proklik dražší, ale ne o tolikanásobek, kolik ta dvě čísla naznačují.
Facebook má širší rozsah CTR, od 0,72 % do 1,49 %, proti 0,22 % až 0,88 % ve Feedu na Instagramu, a v rozpadu podle oborů se rozptyl ještě rozšíří v benchmarcích Facebook Ads podle vertikál.
Tohle všechno jsou roční průměry. Listopad stojí víc než kterýkoli z nich, na obou platformách, protože sdílejí jednu aukci.

Neomezené revize, dokud nebudeš spokojený
Inzerce na Instagramu stojí podle umístění mezi 1,83 a 3,35 $ za proklik a mezi 6,25 a 7,68 $ za tisíc zobrazení. Jsou to roční průměry, takže kolik zaplatíš v konkrétním měsíci, závisí na cíli, na tom, jak úzké je publikum, a na tom, jak si vede kreativa.
Reálný měsíční rozpočet na Instagramu začíná na 1 000 $. Při 300 až 500 $ utáhneš jedno publikum a jednu nabídku, ale nebudeš mít objem na to, abys odlišil vítězné video od šťastného týdne. Od 5 000 $ výš je limitem to, jak rychle vznikají nová videa.
Minimální denní rozpočet na reklamy na Instagramu je tvoje cílová cena za nákup vynásobená 50 a vydělená sedmi. Cíl 30 $ vyžaduje zhruba 214 $ denně na jedné reklamní sadě a rozdělení té částky na tři sady nechá podvyživené všechny tři.
CPC nad benchmarkem obvykle vychází z cíle, který sis zvolil, ne z platformy. Kampaně Sales mířené na úzká studená publika platí přirážku a slabá míra prokliku to ještě zhoršuje, protože Meta účtuje míň za doručování reklam, na které lidé klikají.
Instagram a Facebook stojí za tisíc zobrazení skoro stejně, 7,68 $ proti 7,47 $. Za proklik se ale přímo porovnat nedají, protože číslo Facebooku průměruje všechna jeho umístění, zatímco Feed na Instagramu je jediné, nejdražší umístění.
Nejnižší CPM z instagramových umístění má Reels. Přijímá jen svislé video na celou obrazovku se zvukem, takže nižší cena je k dispozici značkám, které pro ten formát natáčejí, a ne těm, které ořezávají čtvercový příspěvek.
Kvalita kreativy mění to, kolik platíš, protože Meta účtuje míň za doručování reklam, na které lidé klikají. Vlastní test Mety v Reels naměřil o třetinu nižší cenu za výsledek jen díky výměně statického obrázku za svislé video se zvukem.
Shrnutí
Kolik stojí reklamy na Instagramu v roce 2026?
Jaký rozpočet na reklamy na Instagramu?
Jaké faktory zvyšují náklady na reklamy na Instagramu?
Jak snížit náklady na reklamy na Instagramu
Boostovaný příspěvek versus Správce reklam
Náklady na reklamy na Instagramu versus na Facebooku
Časté dotazy

Česko
Dominika
Dobřeň

Markéta
Liberec

Michaela
Liberec

Natálie
Lovosice
