Makro-influencer: kes nad on ja millal brändid peaksid nendega töötama

5. mai 2026

Autor Katja Orel

Juhtiv toimetaja, UGC turundus

Faktid kontrollis Sebastian Novin

Kaasasutaja ja COO, Influee

Üks makro-influenceri postitus võib üleöö jõuda sadade tuhandete voogudeni. Sellist haaret ei suuda nano- ja mikro-influencerid ühe postituse kohta edestada.

Aga laiem haare maksab. Kaasatuse määr langeb. Postituse hind tõuseb. Ja võltsjälgijate risk on suurem kui väiksematel tasemetel.

See juhend selgitab, mis on makro-influencer, kui palju jälgijaid tal on, mis ta maksab ja millal on kompromiss seda väärt, võrreldes sama summa jagamisega mikro- ja nano-influencerite vahel.

Claude'i promptid Meta reklaamistrateegiaks
Tasuta ressurss

Claude'i loovstrateegia Meta reklaamidele

Influencerite hulk edestab ühte makro-postitust ainult siis, kui igaühel on oma nurk. Need 10 Claude'i promptit muudavad ühe toote Meta jaoks persoonadeks, nurkadeks ja briifideks.

Mis on makro-influencer?

Makro-influenceril on 100,000 kuni 1 miljon jälgijat. Standardses influencerite tüüpide hierarhias on ta üks aste mega-influencerite all ja üks aste mikro-influencerite kohal.

Sellise suuruse juures on jälgijate kasv tavaliselt tulnud laiast haardest, mitte kitsast nišist. Makro-influenceri publik on suur, ebamääraselt piiritletud ja jaguneb huvide vahel: elustiil, fitness, mood, meelelahutus, reisimine. Just see laius annab haarde ja tõmbab kaasatuse määra alla.

Jälgijad

Kaasatuse määr (IG)

Kaasatuse määr (TikTok)

Hind postituse kohta

Nano

1K–10K

3–5%

Kuni 11.9%

10–250 $

Mikro

10K–100K

1.5–3.5%

4–8%

100–1,000 $

Makro

100K–1M

0.5–1.5%

1–3%

1,000–10,000 $

Mega

1M+

<1%

1–2%

10,000–50,000 $+

Makro-taseme eristav tunnus on suhte muutus, mitte jälgijate arv ise. 500K jälgija juures influencer kommentaaridele ei vasta, otsesõnumid liiguvad juhi kaudu ja kommentaariahelad muutuvad fännide omavaheliseks lobisemiseks, mitte creatori ja publiku vahetuseks. Brändidele tähendab see nõrgemat kommentaaride kvaliteeti, madalamat salvestamismäära ja pehmemaid ostukavatsuse signaale kui väiksemad tasemed annavad.

Kui palju jälgijaid on makro-influenceril?

Makro-influenceril on 100,000 kuni 1,000,000 jälgijat. See on standardvahemik, mida kasutab enamik valdkonna definitsioone.

Mõned allikad seavad alampiiriks 500K ja käsitlevad 100K–500K eraldi keskmise taseme kategooriana. 100K piir on levinum ja just see loeb hinnastamisel ja partnerlusvahemikes.

Platvorm muudab arvutust. TikToki jälgijate baasarvud kipuvad algoritmi tõttu olema kõrgemad kui Instagramis, nii et 200K jälgijaga TikToki konto on pigem keskmise taseme kui makro-profiil.

YouTube järgib täiesti oma loogikat. Alla 500K tellijaga kanalid tunduvad YouTube'i influencerite turul sageli ikka veel mikrona.

Enamiku brändide eelarvestamise jaoks käsitle 100K-d alampiirina ja jaga makro kaheks astmeks:

  • Alumine aste (100K–500K): soodsam, veidi parem kaasatus, sageli piisavalt väike, et temaga saab otse läbi rääkida ilma agentuuri kaasamata.
  • Ülemine aste (500K–1M): hinnad lähemal mega-tasemele, laiemad publikud, madalam keskmine kaasatuse määr, peaaegu alati haldab agentuur või talendiagent.

Eelarve ja kaasatuse võrdlusnäitajad nihkuvad nende kahe astme vahel järsult. Makro käsitlemine ühtse plokina viib alumise astme ülemaksmiseni või ülemise astme alaeelarvestamiseni.

Makro-influencerite kaasatuse määrad ja mida oodata

Makro-influencerite kaasatuse määrad jäävad tavaliselt 0.5–1.5% Instagramis ja 1–3% TikTokis, Facebookis ja LinkedInis on need veelgi madalamad.

See on selgelt alla selle, mida väiksemad tasemed annavad. Mikro-influencerid jõuavad tavaliselt 1.5–3.5%-ni Instagramis ja 4–8%-ni TikTokis. Nano-influencerid ületavad Instagramis 3% ja võivad TikTokis jõuda 11.9%-ni.

Kaasatus langeb mahuga lihtsal põhjusel: publik muutub suuremaks ja vähem piiritletuks.

600K jälgijaga makro-influencer jõuab inimesteni, kellel on erinevad huvid ja kellest paljud hakkasid teda jälgima ühe viraalse postituse tõttu ega ole sellest saadik sügavamalt kaasatud olnud. Põhifännide hulk on endiselt olemas, kuid see on lahjenenud palju suurema passiivsete jälgijate hulga sees.

Milline näeb hea tulemus välja makro-tasemel.

Kaasatuse määr 1.5% või rohkem Instagramis on tugev ja kõik üle 3% TikTokis viitab tõeliselt aktiivsele publikule.

Kommentaaride kvaliteet loeb rohkem kui kogus. 400K jälgijaga makro-influencer, kelle postituse all on 500 sisukat kommentaari, toimib paremini kui sama suure jälgijaskonnaga influencer, kelle all on 2,000 üldist emojit.

Pane need piirmäärad lepingusse koos teiste influencer marketingu KPI-dega, mida kampaania jooksul jälgid.

Punased lipud, mida kontrollida.

  • Kaasatus alla 0.5% Instagramis.
  • Jälgijate arv, mis on lühikese ajaga järsult kasvanud ilma viraalse hetketa, mis seda seletaks.
  • Kommentaarid, mis kõik on sarnase pikkuse ja sõnastusega.

Need on võlts-influencerite tüüpilised tunnused: ostetud kaasatus, kasvuteenused või puhutud jälgijaskond.

Sea need piirmäärad enne briifi väljasaatmist ja kirjuta need lepingusse. Kaasatuse sihtide läbirääkimine pärast postituse avaldamist on liiga hilja.

Kui palju makro-influencerid maksavad?

Makro-influencerite hinnad jäävad tavaliselt 1,000 $ ja 10,000 $ vahele postituse kohta, ülemise astme profiilide ja premium-formaatide puhul kaugelt sellest vahemikust kõrgemale.

Instagram. Makro-taseme tavaline Instagrami influencerite hinnastus on 1,000–10,000 $ postituse kohta. Reelsid maksavad rohkem kui staatilised postitused; karussellid jäävad keskele. Üks Reel 500K+ makro-influencerilt maksab eraldiseisvalt sageli 10,000–25,000 $.

TikTok. TikToki influencerite hinnad on samaväärse jälgijate arvu puhul üldiselt 20–40% Instagramist madalamad, kuigi vahe kahaneb, kui eelarved liiguvad platvormile. Oota 500–5,000 $ ühe TikToki video eest 100K–500K makro-influencerilt ja 5,000–15,000 $ ülemises astmes.

YouTube. Pikad integratsioonid on kõige kallimad. 60-sekundiline brändilõik makro YouTube'i influencerilt algab tavaliselt 5,000 $-st ja ületab 500K–1M kanalite puhul 25,000 $.

Kasutusõigused ja ainuõigus. Need on varjatud kordajad, mida brändid tähele ei pane.

Tasuliste reklaamiõiguste lisamine makro-partnerlusele lisab põhitasule tavaliselt 30–70%. Kategooria ainuõigus (influencer lepib kokku, et ei tööta 3–6 kuud konkurentidega) võib kogu lepingu väärtuse kahekordistada.

Räägi mõlemad läbi ette, kirjalikult, enne briifi väljasaatmist.

Võrdluseks: üks makro-influenceri postitus 10,000 $ eest on ligikaudu 10–50 mikro-influenceri partnerluse hind, igaüks 200–1,000 $. See on põhikompromiss, mida kaaluda influencer marketingu eelarvet planeerides: koondatud haare ühes aknas versus hajutatud katvus paljude häälte kaudu.

Makro vs mikro-influencerid: millal kumba valida

Enamik brände saab paremaid tulemusi, kui jagab eelarve 20–50 Eesti nano- ja mikro-influencerile, selle asemel et koondada see ühte või kahte makro-partnerlusse. Aga on konkreetseid juhtumeid, kus makro on õige valik.

Vali makro, kui:

  • Massiteadlikkus on peamine eesmärk. Sul on vaja oma brändi lühikese ajaga sadade tuhandete voogude ette tootelanseeringu, rebrändingu või hooajalise hetke jaoks.
  • Usaldusväärsus seotuse kaudu loeb. Mõned ostjasegmendid reageerivad sellele, kui bränd on seotud äratuntava näoga. Ilu-, moe- ja premium-elustiilikategooriad toetuvad sellele signaalile.
  • Sinu eelarve kannab seda, ilma et see sööks ülejäänud kampaaniat. 10,000 $ makro-postitus on mõistlik ainult siis, kui kogu kampaania eelarve on piisavalt suur, et sa ei pea selle rahastamiseks mikro- või tasulisest eelarvest loobuma.

Mikro-influenceri kampaania töötab kõige paremini, kui:

  • Sa viid läbi konversioonikampaaniaid, kus ostukavatsus loeb rohkem kui toores haare.
  • Sinu toode sihib kindlat nišši (puhas ilu, kodune fitness, toidu ettevalmistamine) ja vajab hääli, keda publik juba usaldab.
  • Soovid sisu reklaamidena taaskasutada. Mikro-influencerite hääled mõjuvad reklaamiformaatides tavaliselt autentsena.
  • Sinu kogu kampaania eelarve on alla 20,000 $.
UGC briifi generaatori eelvaade
Tasuta ressurss

UGC briifi generaator

Olenemata sellest, millisele tasemele jõuad, määrab briif, mis tagasi tuleb. Loo kampaaniavalmis influenceri briif sekunditega ja hoia sõnum kogu nimekirjas ühtne.

Nano-influenceri kampaania töötab kõige paremini, kui:

  • Sul on vaja mahtu: 30+ influencerit tootetutvustuskampaaniaks või kooskõlastatud lanseerimishetkeks.
  • Autentsus ja samastutav sisu loevad rohkem kui haare postituse kohta.
  • Testid uut toodet või turgu ja tahad kiiresti mitmekesist publiku tagasisidet.

Kombineeritud lähenemine. Suuremate eelarvetega lanseeringute puhul ühendavad mõned brändid ühe makro-influenceri teadlikkuse tabamuseks 20–30 mikro- ja nano-influenceriga järjepideva kaasatuse jaoks.

Makro-postitus tekitab näitamisi; väiksem nimekiri müüb ja toodab sisu tasulistele reklaamidele.

See struktuur töötab, kui eelarve katab mõlemat. See laguneb, kui makro-kulu sööb liiga suure osa kogupirukast.

Makro-influencerite näited: brändid, mis neid kasutavad

Makro-influencerite partnerlused esinevad kõige sagedamini kategooriates, kus massiteadlikkus seostub otse müügiga: ilu, mood, tehnika, sport ja meelelahutus.

Nike teeb makro-partnerlusi Instagramis ja TikTokis suurte tootelanseeringute jaoks, näiteks uute mudelite, piiratud kollektsioonide ja sportlaste allkirjastatud kollektsioonide puhul. Mudel on kooskõlastatud pealetung, kus mitu makro- ja mega-influencerit ilmuvad samal nädalal, et lanseerimisaken küllastada, mitte ühe saadiku postitus, mis kampaaniat kannab.

L'Oréal aktiveerib makro-ilu-influencereid uute toodete lanseerimisel, eriti meigi ja nahahoolduse valdkonnas. Muster on järjepidev: teata mega- või kuulsuse näoga, toeta makrodega, seejärel hoia kampaaniat järgmistel nädalatel elus mikro- ja nano-influencerite sisuga.

Samsung teeb koostööd makro-tehnika- ja elustiili-influenceritega seadmete lanseerimisel. Makro-tase annab neile kiire üldise nähtavuse, mida nende korporatiivsed kanalid ise tekitada ei suuda.

Nihe, mille enamik brände on juba teinud. Paljud DTC ja väljakutsujabrändid on eelarvet liigutanud vastupidises suunas.

50,000 $ makro-kampaania ja 50,000 $ jagatuna 100 mikro- ja nano-influencerile annavad väga erineva tulemuse. Makro-kampaania tabab kiiremini.

Hajutatud kampaania toodab rohkem sisu, rohkem publikusegmente, rohkem konversioone ja rohkem andmeid optimeerimiseks, mistõttu kaldub enamik tulemuspõhiseid meeskondi nüüd hajutatud lähenemise poole, kui ROI on peamine KPI.

BabyLoveGrow juhtumiuuringu eelvaade
Tasuta ressurss

Kuidas 100K €/kuus Meta bränd vähendas partnerlusreklaamidega CPA-d 20%

Enne kui makro-eelarve kinnitad, vaata teist poolt. BabyLoveGrow kulutab Metas 100K € kuus väiksemate influenceritega ja vähendas CPA-d 20%. Täielik ülevaade.

Kas makro-influencerid on 2026. aastal ikka seda väärt?

Makro-influenceritel on 2026. aastal endiselt oma roll, kuid need pole enam enamiku kampaaniate vaikevalik.

Turg on nihkunud. Tasulist tähelepanu voogudes on raskem hoida.

Instagrami ja TikToki algoritmid premeerivad salvestusi, jagamisi ja ehtsaid kommentaare toore haarde asemel ning see on signaalimuster, mida makro-postitused ei taba nii hästi kui väiksemad tasemed.

Ka usaldus makro-soovituste vastu on kahanenud. Publik teab, et postitused on tasulised, ja kerib mööda. Looming, mis viis aastat tagasi läbi lõi, mõjub nüüd reklaamina.

Kõige rohkem on muutunud haare dollari kohta. Orgaaniline haare Instagramis on viimastel aastatel kokku tõmbunud kõigil tasemetel ja kokkutõmme tabas makrot kõige rängemalt, sest kaasatuse baastase oli juba kõige nõrgem.

10,000 $ maksmine postituse eest, mis jõuab jälgijaskonnast väiksema osani kui viis aastat tagasi, on raskem äriline põhjendus, eriti kui sama summa 20 mikro-influencerile toob rohkem sisu, rohkem publiku nurki ja kasutatavaid reklaamiloomeid.

Selgeim viis seda mõelda: kui sul on võimalik kulutada üks 10,000 $ makro-postitus ja selle kõrvale 40,000 $ mikro- ja nano-influencerite nimekiri, tee mõlemat. Kui makro-postitus sunnib mikro-nimekirja täielikult kärpima, läheb eelarve valele tasemele.

Mikro- ja nano-influencerid alates 60 €

Estonia

500+ kontrollitud creatorit Eestis

KKK

Mis vahe on makro-influenceril ja mega-influenceril?

Makro-influenceril on 100,000 kuni 1 miljon jälgijat, mega-influenceril üle 1 miljoni. Mega-influencerid kattuvad kuulsustega, küsivad kõrgemat hinda, jõuavad laiemate, kuid vähem kaasatud publikuteni ja vajavad pikemat broneerimise ettevalmistusaega. Makro asub haarde, hinna ja kaasatuse poolest mikro ja mega vahel.

Kas makro-influenceritel on võltsjälgijaid?

Makro-influenceritel võib olla võltsjälgijaid ja risk on suurem kui mikro- või nano-tasemel. Puhutud jälgijate arv teeb hinnakirja paremaks, mistõttu mõned makro-influencerid ostavad jälgijapakette või kasvuteenuseid. Kontrolli alati kaasatuse määra, kommentaaride kvaliteeti ja publiku demograafiat enne lepingu allkirjastamist.

Kui kaua võtab makro-influenceri broneerimine aega?

Makro-influenceri broneerimine võtab tavaliselt 3–6 nädalat esimesest kontaktist kuni sisu avaldamiseni, kauem kui influencerit haldab talendiagentuur või tal on järjekorras olemasolevaid kampaaniaid. Arvesta lisaaega lepingu läbirääkimisteks, kontseptsiooniringideks ja kasutusõiguste heakskiiduks, mis võtavad makro-tasemel sageli kauem aega kui tarnitav ise. Kindla kuupäevaga lanseeringute puhul alusta broneerimist vähemalt 8 nädalat ette.

Kas makro-influencer on brändi teadlikkuse jaoks parem kui mikro-influencer?

Makro-influencer annab massiteadlikkust kiiremini kui üksik mikro-influencer, kuid 20–50 mikro-influenceri hajutatud nimekiri loob sama eelarvega tavaliselt rohkem näitamisi kokku, rohkem kaasatust ja parema ROI. Õige valik sõltub sellest, kas vajad koondatud haaret ühes aknas või järjepidevat katvust kogu kampaaniatsükli jooksul.

Kuidas leida oma kampaaniale makro-influencereid?

Makro-influencerite leidmine algab sihtpubliku ja kategooria määratlemisest. Sealt edasi kasuta influenceri turunduse platvormi, mille filtrid katavad jälgijate arvu, publiku demograafiat ja kaasatuse määra, või tee koostööd talendiagentuuriga, et saada otsejuurdepääs makro-nimekirjadele. Tee enne allkirjastamist alati käsitsi publiku- ja kaasatuse kontroll; platvormi andmetest sellel tasemel ei piisa.

Sisukord

Mis on makro-influencer?

Kui palju jälgijaid on makro-influenceril?

Makro-influencerite kaasatuse määrad ja mida oodata

Kui palju makro-influencerid maksavad?

Makro vs mikro-influencerid: millal kumba valida

Makro-influencerite näited: brändid, mis neid kasutavad

Kas makro-influencerid on 2026. aastal ikka seda väärt?

KKK

Tee koostööd mõjutajatega riigist

Estonia

Karyna

Narva linn⁦, ⁦Ida-Viru maakond⁦ ⁦

Estonia

Jennifer Chinonye

Tallinn

Estonia

Kerbel

Estonia

Veronica

Estonia